Rozbity ekran – Jak odzyskac dane?

Ekrany telefonów są bardzo wrażliwe często nawet niewielki upadek może zakończyć się pechowo, gdy zniszczeniu ulegnie nie tylko ekran ale także panel dotykowy telefon staje się bezużyteczny a my tracimy dostęp do ważnych danych. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Pęknięta szyba w telefonie jest tak naprawdę tylko defektem kosmetyczny, znacznie gorzej jest jeśli uszkodzony zostanie panel dotykowy.
Zapobiec uszkodzeniu ekranu można na kilka sposobów, w sklepach sprzedawane są specjalne szybki z hartowanego szkła oraz folie ochronne, wyposażyć można się także w specjalne etui.

Decydując się na jedną z tych opcji warto poznać wcześniej ich wady i zalety.

Folia ochronna, nie ochroni co prawda przed poważniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi wyświetlacza ale znacznie ograniczy zarysowania ekranu nie jest też zbyt droga przez co jest dość popularna, folie niższej jakości często są zbyt matowe co wpływa negatywnie na jakość obrazu.

Szkło hartowane jest odporne i nie zmniejsza jakości wyświetlanego obrazu ani czułości wyświetlacza w dodatku doskonale zabezpiecza ekran telefonu przed jakimikolwiek uszkodzeniami, takie szkło jest zdecydowanie lepszą opcją ochrony wyświetlacza niż folia a co za tym idzie jest od niej zdecydowanie droższe

Obudowy ochronne, produkty które zwykliśmy nazywać etui można tak naprawdę podzielić na kilka kategorii:
futerały, w których „zamykamy” urządzenia.
„plecki”, które chronią głównie tył.
bumpery, czyli ochronkę montowaną na krawędziach sprzętu.

Każdy z tych typów etui chroni telefon w innym stopniu i na inny sposób, bumpery są minimalistycznym rozwiązaniem a ich główną zaletą jest to że pozwalają zachować oryginalny design smartfona równocześnie chroniąc boki oraz w mniejszym stopniu tył i przód urządzenia, Przeciwieństwem bumperów są futerały które chronią cały telefon są one jednak znacznie droższe i mogą zniechęcić potencjalnych nabywców swoimi rozmiarami. Ostatnim typem obudowy są tzw.plecki które jak sama nazwa wskazuje chronią głównie tył telefonu.

Co zrobić jeśli nasz ekran został już uszkodzony, telefon nie działa a znajdują się na nim ważne dane?

Jeżeli potrzebujemy pilnie odzyskać dane znajdujące się na uszkodzonym telefonie istnieje na to kilka sposobów nie ma jednak gwarancji na ich powodzenie i są one dosyć pracochłonne. Zacznijmy jednak od tego że tak samo jak z uszkodzeniami mechanicznymi są sposoby na zabezpieczenie naszych plików zanim jeszcze telefon zostanie uszkodzony, jeśli przechowujemy na smartfonie ważne informacje warto pomyśleć nad synchronizacją naszych danych z chmurą lub włączeniem debugowania.

Jak aktywować debugowanie? (Android)

Funkcja debugowania znajduje się w opcjach programistycznych, w niektórych wersjach systemu android jest ona ukryta, w przypadku takiej sytuacji należy
w ustawieniach znaleźć zakładkę „Informacje o urządzeniu” odnaleźć okno „Numer Wersji” i kliknąć na nie siedem razy, powinno wywołać to komunikat o treści
„Jesteś już programistą”.

Jeśli nasz telefon został uszkodzony ale debugowanie było aktywne zgranie potrzebnych danych jest drobnostką wystarczy podłączyć telefon do komputera i przegrać pliki.

Odzyskiwanie danych przy pomocy kabla OTG

Jeżeli debugowanie nie było  aktywne pozostają nam dwie opcje, gdy działa ekran a uszkodzony jest tylko digitizer skorzystać można z pomocy kabla OTG, jak już wspomniałem opcja ta jest możliwa tylko jeśli nasz wyświetlacz jest sprawny a uszkodzeniu uległ sam panel dotykowy, kabel OTG pozwala nam na połączenie telefonu
z innymi urządzeniami na przykład myszką lub drugim telefonem a następnie zgranie danych chociażby przy pomocy transmisji bluetooth.

Kiedy sytuacja jest naprawdę poważna i powyższe techniki nie pomogą zawsze pozostaje skorzystania z usług serwisu telefonów, takimi sprawami fachowcy zajmują się tam na co dzień i odzyskanie plików nie powinno sprawić im większych problemów.